Taryfikator mandatów na rok 2024: Co grozi kierowcom za wykroczenia na drogach

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim zmiany w taryfikatorze mandatów dla kierowców. Od 2022 roku mandaty za wykroczenia drogowe znacząco wzrosły, a teraz, w 2024 roku, nadal obowiązują surowe kary. Przejrzyjmy, ile można zapłacić za najpoważniejsze przewinienia drogowe oraz za jakie wykroczenia grożą najwyższe grzywny.
Kary za jazdę pod wpływem alkoholu i niebezpieczną prędkość:
Najpoważniejszymi przewinieniami na drodze są jazda pod wpływem alkoholu oraz nadmierna prędkość. Za jazdę po spożyciu alkoholu obowiązują następujące kary:

  • Do 5000 zł mandatu za jazdę z promilami w organizmie.
  • Utrata pojazdu lub równowartości auta, zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie wkrótce.

Natomiast za przekroczenie dopuszczalnej prędkości obowiązują następujące kary:

  • Za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej grozi mandat w wysokości od 2500 zł do 5000 zł (w przypadku recydywy).
  • Kary za inne przedziały prędkości wahają się od 50 zł do 2500 zł, w zależności od przekroczenia limitu.

Pasy bezpieczeństwa, foteliki dla dzieci i korzystanie z telefonu:
Wprowadzenie pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci to kwestia nie tylko mandatów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze. Mandaty za niezapięte pasy i brak fotelika dla dziecka wynoszą odpowiednio 100 zł i 300 zł. Za korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi mandat w wysokości 500 zł.
Bezpieczeństwo pieszych:
Ochrona pieszych na drodze jest priorytetem, dlatego za wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych obowiązują surowe kary:

  • Mandaty wynoszą od 1500 zł do 3000 zł (w przypadku recydywy) za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu na przejściu dla pieszych oraz inne wykroczenia związane z ruchem pieszych.

Inne wykroczenia na drodze:
Ponadto, taryfikator mandatów obejmuje również inne wykroczenia, takie jak:

  • Naruszenie zakazu korzystania z „korytarza życia” dla pojazdów uprzywilejowanych, za co można zapłacić od 500 zł do 2500 zł.
  • Mandaty za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu, niewłaściwe sygnalizowanie manewru oraz inne wykroczenia mogą wynosić od 150 zł do 500 zł.

Warto pamiętać, że nowe przepisy dotyczą również obowiązkowego wykupienia polisy OC, za co można zapłacić kary w wysokości od 280 zł do 12 730 zł, w zależności od rodzaju pojazdu i długości przerwy w ubezpieczeniu.
Zachowajmy ostrożność na drodze, przestrzegając przepisów i dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie zapominajmy, że nasze zachowanie za kierownicą ma bezpośredni wpływ na życie i zdrowie innych osób.